8.3.17

Blog Öğreticileri#4: Alıntı Kutusu (blockquote) Nedir? Nasıl Eklenir?

Tüm tasarımcı ruhlara MERHABALAR.
Bugün sizlerle birlikte bloga nasıl alıntı kutusu eklenir onu öğreneceğiz. Öncelikle nedir bu alıntı kutusu, onu açıklayayım. Alıntı kutusu: sizin blog yazılarınızda öne çıkarmak istediğiniz belli bir bölümü veya yazınızın tamamını belirlediğiniz yazı fontu, görsel veya düzende daha göze çarpacak şekilde okuyucularınıza sunmanızı sağlayan bir eklentidir. Blogunuza istediğiniz, hayal ettiğiniz şekilde bir alıntı kutusu eklemeniz mümkün. Dilerseniz "bloga nasıl alıntı kutusu ekleyebilirim" sorusuna cevap vereyim.
İşte blogunuza alıntı kutusu eklemek için aşamalar:

İlk önce Blogger Kumanda Paneli > Tema > Html Düzenle deyip çıkan kodların arasına bir kez tıkladıktan sonra "Ctrl" ve "f" (Ctrl+F) tuşlarına aynı anda basıyoruz.
Yine kodların sağ üst köşesinde çıkan kutuya aşağıdaki kodu yazarak "Enter" tuşuna basıyoruz.

]]></b:skin>

Bundan sonra vereceğim kodları hemen bu kodun üzerine ekleyeceksiniz.

.post blockquote{
border: 1px solid #000;
background: url('ARKAPLAN RESİM LİNKİ')left top no-repeat #FFFFFF;
padding: 10px;
margin-left: 3px;

font: normal normal 16px Indie Flower;
}


Mor Renkli Yazı:  Çerçevenin kalınlık ve renk ayarını belirtmekte.
Yeşil Renkli Yazı: Alıntı Kutusu içerisindeki yazının arka planını belirtmekte. Buraya arkaplan olmasını istediğiniz resmin URL'sini ekleyiniz.
Turuncu Renkli Yazı: Bu alanı kaldırırsanız arka plan alıntı kutusunun içini kaplar ama bu şekilde kullanırsanız arka plan sadece üst kısmında yer alır ve yazı alanı da beyaz kalır.
Kırmızı Renkli Yazı: Alın kutusu içerisindeki yazının büyüklüğünü belirler.
Pembe Renkli Yazı: Bu kısıma istediğiniz yazı fontunu ekleyerek alıntı kutusu içerisindeki yazı fontunu blog yazılarınızdan farklı bir fontta yayınlayabilirsiniz. Yanlız istediğiniz google fontunun blog tasarımınızda veya standart size sunduğu tasarım fontları arasında olması gerekir.  Bu arada dilerseniz bu koddan önceki kodları silerek blog yazılarınız arasında farklı fontta sadece bir yazı alanı da oluşturabilirsiniz.
Örneğin:
 
KOD:
.post blockquote{
font: normal normal 26px Great Vibes;
color: #e2c31b;
}


ÖNİZLEME:

Siyah çerçeve içine aldığım kısım alıntı kutusu özelliğiyle oluşturuldu. Dilerseniz mor yazıdaki renk kodunu değiştirerek blog yazılarınızda böyle öne çıkarmak istediğiniz kısımları farklı renk ve fontla daha göze çarpar hale getirebilirsiniz.

Peki, bloga alıntı kutusu ekladik ama,  
BLOGDAKİ ALINTI KUTUSUNU NASIL KULLANACAĞIZ?

Öncelikle, yazımızda öne çıkarmak istediğimiz yazıları seçiyoruz.

 
 Öne çıkarmak istediğim yazıları seçtikten sonra: yazı alanının menüsünde bulunan tırnak işaretine (") tıklıyoruz.

 
Ve ardından önizleme yapıp kontrol ettikten sonra eğer bir sorun yoksa yayınla diyoruz. Hepsi bu kadar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bir dahaki yazımda size belki hazırlamış olduğum birkaç alıntı kutusu örneği de sunabilirim. Merak ettiğiniz ve yayınlamamı istediğiniz bir yazı olursa yorum bırakmayı unutmayın. Bir dahaki öğretici uygulamamızda görüşmek dileğiyle... Hoşçakalın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder